Daffinger Moritz Michael (1790-1849)

rakouský malíř portrétista a miniaturista období biedermeieru, syn malíře porcelánu Johanna Leopolda Daffingera, malířství vystudoval na vídeňské akademii u Friedricha Fügera, pracoval pro vídeňskou manufakturu porcelánu jako miniaturista květinového dekoru, proslavil se jako portrétista rakouské,  české, uherské polské  šlechtické společnosti, jeho romantický styl byl ovlivněn anglickým portrétistou Thomasem Lawrrencem, vytvořil více jak 1000 portrétních miniatur technikou akvarelu a kvaše na slonovině, byl salónním malířem rodiny kancléře Metternicha, portrétoval i kněžnu Vilemínu Zaháňskou a představitele tehdejší ruské aristokracie, jeho rukopis byl nezaměnitelně uvolněný s dělenými tahy křížících se čárek a typicky namalovanými vlasy v dělených jakoby mastných pramenech  s výraznými lesky a odstíny, měl mnoho následovníků, kteří se mu snažili vyrovnat ale nikdy nedosáhli jeho kvalit ( Emanuel Peter, Robert Theer, Carl von Saar)

Zdroj: Wikipedie

Dáma s růží

akvarel a kvaš na oválné slonovinové destičce, signováno vpravo: M.Daffinger, 8x6,5cm, osazeno v historizující kovové montáži se stojkou, pod sklem, z důvodu možného poškození neotevřeno, prozkoumáno přes sklo(zlatá podkladová fólie tudíž neověřena), jedná se o destičku již strojově opracovanou s rýhováním, jemná malba s děleným rukopisem ve vlasech a oděvu, viditelná podkresba, nejedná se o kolorovaný fotografický přenos, větší počet autorových miniatur se nachází v Oblastním muzeu v Chomutově

Vyvolávací cena
5 000 Kč
5 000 Kč

Konec aukce 17. 10. 2024 20:00:00

Položka číslo: 424