Ostade Adrien van (1610-1685)

 holandský malíř, rytec a kreslíř, jehož život je spojen s městem Haarlem, námětově se zabýval žánrovými výjevy ze života venkova a jeho obyvatel, ve své době byl žádaným a vyhledávaným umělcem, mezi jeho žáky patřil jeho bratr Isaack van Ostade, Cornelis Bega, Jan Steen

Ostade zobrazoval venkovany s nezakrytým zájmem o jejich charaktery a při různých činnostech, nejčastěji při zábavě a odpočinku, při divokých karbanických hrách, tanci, pijatikách a rvačkách

Typologie jeho venkovanů je rozmanitá, často na hranici karikatury. Jeho obrazy byly populární i u vyšších vrstev měšťanů, kteří se jimi bavili

Zdroj: Wikiart, Wikipedia, Národní galerie Praha

Ostade Adrien van (1610-1685)
Hospodská scéna

akvarelová kresba hnědou sepií, 15,5x13(31x25)cm, signováno vlevo na sudu ligaturou AVO, pasparta, černý lakovaný rám, certifikát pravosti přiložen, odborná expertíza Mgr.Molnárové, žánrová scéna holandského mistra van Ostade, zobrazující rozvernou hospodskou společnost při karbanu, pijatice a poslechu muziky, typická je produkce dvou muzikantů hrajících na housle a dudy, které byly oblíbeným holandským venkovským barokním nástrojem pro svou výraznou znělost a jednoduchost, kresba pochází z holandské sbírky, sběratelská zajímavost

Vyvolávací cena
7 000 Kč
7 000 Kč

Konec aukce 30. 5. 2019 20:00:00

Položka číslo: 281