Lhoták Kamil (1912-1990)

malíř, grafik, ilustrátor, zakládající člen skupiny 42, původně vystudovaný právník, samouk s výrazným výtvarným rukopisem, mimořádně pracovitý a všestranný umělec se svérázným vnímáním světa, nadšený milovník všeho co má kola a vrtuli, nadšený motorista a cyklista, svúj zájem o motorismus zúročil v ilustracích ke knize Adolfa Branalda dědeček automobil a později jako jeho poradce při natáčení stejnojmenného filmu, tématické rozpětí jeho díla je velmi široké, typické pro jeho obrazy jsou horkovzdušné balóny, vzducholodě, letadla, bicykly, staré automobily, závodiště, kouřící komíny, nádraží, těmto technickým tématům se vymyká zobrazování jeho dlouholeté družky Anny Endrštové, která byla stejně jako on poznamenána fyzickým handicapem, inspirací mu byly obrázkové časopisy a reklamní prospekty, po vzoru kolegů ze skupiny 42 hledal náměty v ohradách a zákoutích pražské periferie, kterou dokáže zobrazit se snovým, básnickým nádechem

Zdroj: Wikipedie

Lhoták Kamil (1912-1990)
Odilla

lept, signováno dole tužkou, 5x3,5cm(20,5x 17,5cm), 1972, č.30/150, slepotiskové razítko Lyra Pragensis, pasparta, rám

Vyvolávací cena
1 000 Kč
1 000 Kč

Konec aukce 23. 2. 2023 20:50:00

Položka číslo: 391

Lhoták Kamil (1912-1990)
Stroj u hangáru

litoofset, 16x 25,5cm,(33x 43cm s rámem), pasparta, rám, vydal státní podnik Polygrafie Praha jako prémii k 100.výročí litografie v roce 1971, vydáno v omezeném nákladu a v jiném grafickém formátu než původní litografie se souhlasem autora

Vyvolávací cena
5 000 Kč
5 000 Kč

Konec aukce 28. 4. 2022 20:05:00

Položka číslo: 364

Lhoták Kamil (1912-1990)
Stan a balón

litografie, signováno PD: Kamil Lhoták 75, 16x29cm(38x48cm), autorský tisk, pasparta, textilní rámování, vzadu kroužek na zavěšení

Vyvolávací cena
5 000 Kč
13 501 Kč

Příhozy 19

Účastníci 5

Konec aukce 2. 12. 2021 20:11:00

Položka číslo: 350