Hynais Vojtěch (1854-1925)

český malíř Generace Národního divadla, autor opony Národního divadla, studoval v Paříži, kde se seznámil Jaroslavem Čermákem, spolupracoval zde s dalšími českými umělci Luďkem Maroldem, Antonínem Chittussim, Váíclavem Brožíkem, byl posléze profesorem na pražské Akademii, typický představitel klasické akademické malby, ovládal luministickou malbu založenou na světelných ekektech mlžných oparů a světlem prozářených barev, modelem mu stály slavné ženy té doby, návrh nové opony pro ND vypracoval v Paříži, jako námět použil složitou alegorickou scénu znázorňující nové budování divadla po požáru, jeho pojetí opony se nejprve nesetklao s pochopením, musel o prosazení bojovat, k dalším jeho známým dílům patří obraz Paridův soud a čtvero ročních období pro salonek ND

Zdroj: Wikipedie

Hynais Vojtěch (1854-1925)
Prokůpkovi

kruhová akvarelová malba/kresba s věnováním, průměr kruhu 22cm,( rozměr s rámem 33x33cm), kruhová pasparta, signováno monogramem VH, rám, jedná se zřejmě o památeční kresbu k příležitosti narození dítěte s poměrně složitou kompozicí dětského portrétu v různých pozicích, doplněnou hračkami a v levé části dokonce postavou sebe samého při kreslení portrétu, ve spodní části je pod římsou zobrazena alegorická postava Štěstěny s hořícím srdcem na vahách, na rámu mírná poškození

Vyvolávací cena
5 000 Kč
5 500 Kč

Konec aukce 30. 11. 2023 20:25:00

Položka číslo: 411